نکاتی درباره‌ی چاپ افست

18 بهمن 1396

چاپ افست را می توان به نوعی دقیق ترین ابزار صنعتی ساخته دست انسان دانست. به این دلیل که کوچکترین جابجایی (حتی کمتر از نیم میلی متر) در چاپ حتی با چشم غیر مسلح نیز قابل تشخیص است. به همین خاطر تسلط بر تکنیک‌های چاپ افست نتیجه و خروجی بسیار با کیفیت تری به ما می دهد. یکی از اشتباهات رایج در آماده سازی کار چاپی، اعتماد کردن به رنگ‌های قابل مشاهده در مانیتور است. به غیر از تجربه که بسیار حایز اهمیت است استفاده از اطلس رنگ و مانیتور‌های کالیبره در یک خروجی چاپی خوب بی اندازه موثرند.
در چاپ افست معمولا بازه کمتر از 5 درصد در کدهای رنگی بی استفاده است. طراحان حرفه ای معمولا از درصد رنگی های گرد شده استفاده می کنند. مثلا به جای عدد 28 ، اعداد 25 یا 30 را به کار می برند. توجه داشته باشید برای متون رنگ مشکی از کد رنگی K=100 استفاده کنید. استفاده از رنگ ترکیبی مشکی احتمال سایه دادن (نت نشدن) فونتهای ریز را بالا می برد.

 

نمونه ای از درصد رنگی های تست شده در چاپ افست بدین شرح است:

C=80 / M=0 / Y=20 / K=0     آبی فیروزه ای

C=0 / M=100 / Y=100 / K=15     قرمز وینستونی

C=5 / M=20 / Y=60 / K=15     شبه طلایی

C=100 / M=80 / Y=0 / K=30     سرمه ای

C=0 / M=100 / Y=100 / K=30     زرشکی

 

توجه داشته باشید با کم و زیاد کردن درصد رنگی‌ها تاثیر رنگها تغییر می کند. مثلا برای سرد تر کردن رنگ زرشکی (با کمک گرفتن از اطلس رنگ) می توان کمی از رنگ مشکی کم و به رنگ آبی اضافه کرد. در ایجاد این تغییرات مراقب چرک شدن و یا تغییر ماهیت رنگ خود باشید. مثلا در رنگ شبه طلایی، با افزایش آبی گاهی این رنگ به سبز می زند و تاثیر طلایی آن از بین می رود.