مد رنگی مخصوص چاپ

20 دی 1396

پیش از آغاز یک پروژه طراحی دانستن مد رنگ های مخصوص مدیای مورد استفاده بسیار اهمیت دارد. مد یا رنگ‌بندی استندارد مورد استفاده در ماشین های چاپ CMYK است. پس رعایت این نکته قبل از آغاز طراحی بسیار مهم است. اما چگونه مد رنگی را در نرم‌افزار گرافیکی، برای یک سند جدید تنظیم کنیم؟ معمولا در نرم افزار های گرافیکی استاندارد مثل فتوشاپ، ایلاستریتور، فری هند، ایندیزاین و کورل، در پنل ایجاد سند جدید (Ctrl+N) از شما در مورد مد رنگی دلخواهتان سوال می کند. بیاد داشته باشید که برای یک سند جدید چاپی حتما مد چهار رنگ CMYK را انتخاب نمایید.یکی از اشتباهات شایع طراحان تازه کار، ساختن یک سند چاپی با مد رنگی RGB (مد رنگی مخصوص مانتیتور و وب) و تغییر آن به مد CMYK در انتهای کار است. این اتفاق باعث ایجاد آسیب‌های جدی در کار چاپی می شود.

 

 

 

 

مد رنگی CMYK از ترکیب چهار رنگ آبی Cyan، قرمز Magenta، زرد Yellow و سیاه Black تشکیل شده است. در واقع آنچه شما در مانتیور با ترکیب حدود 16 میلیون رنگ مشاهده می کنید در ماشین های چاپی با این چهار رنگ ساخته می شوند. اکثر رنگها در حالت RGB دارای شفافیت و درخششی هستند که آن را در حالت چاپی از دست می دهند. همچنین بعضی از افکت های تکنیکال در نرم افزارهای گرافیکی قابلیت بوجود آمدن با این چهار رنگ را نخواهند داشت، پس در انتخاب آنها دقت کنید.

 

 

 

 

 

لازم به ذکر است عکس هایی که از طریق اینترنت دانلود می کنید یا با دوربین عکاسی می گیرید همگی برای اینکه در چاپ به نتیجه مطلوبی برسند نیاز به ادیت حرفه ای دارند و  توجه به جزئیاتی این چنینی همگی به یک خروجی چاپی موفق کمک می کنند.