کارت ویزیت آغازگر مسیری تازه

14 دی 1396

 

کارت ویزیت تابلویی تبلیغاتی در دستان شماست. این تابلوی تبلیغاتی کوچک  تنها زمانی اثر بخشی مثبت و قابل قبولی خواهد داشت که علاوه بر رسالت اصلی اش که معرفی کسب و کار است، شکل خاصی از ارتباط را نیز ایجاد کند.

یک کارت ویزیت برند شما را معرفی می کند و راه های تماس با شما را در اختیار مخاطب می گذارد؛ اما این به تنهایی کافی نیست. در یک کارت ویزیت باید به واسطه ی جذابیت و ایده ای که طراح برای شما در نظر می گیرد، ارتباطی غنی تر و ماندگارتر از یک ارتباط معمولی که راه های تماس شما را در اختیار می گذارد، با مخاطب شکل بگیرد؛ ارتباطی از جنس ایده که ذهن مخاطب را درگیر کند.

الیزابت رسینک، محقق در زمینه ی گرافیک دیزاین می گوید: طراح گرافیک یک مسئله حل کن خلاق است که آموخته است اول بفهمد، سپس نقشه کار را بکشد، آنگاه دیزاینی را اجرا کند که یک پیام خاص را با راه و روش تصویری و تخیلی برای مخاطبینی معین جهت ارتباط بیان کند.

یا به قول فرشید مثقالی طراح گرافیک مطرح ایرانی که می گوید: طراحی گرافیک عبارت است از انتقال تصویری یک مفهوم، پیام یا اطلاعات به مخاطبیینی خاص. طراحی گرافیک از درک و بررسی اطلاعات و پیام آغاز می شود، سپس به بررسی مخاطب پیام و اطلاعات می پردازد و دست آخر راه حل تصویری برای ارائه ی پیام می یابد.

ویژگی های بصری هر پروژه ای اولین چیزی است که مخاطب با آن روبرو می شود و بر اساس همان ویژگی ها به قضاوت و داوری یک برند می پردازد. پیام بصری که شما به واسطه ی فرم، رنگ و ترکیب بندی به مخاطب منتقل می کنید، می تواند مخاطب را در ارتباطی غنی با شما قرار دهد و یا می تواند موجب عبور و گذشتن او از شما شود. چرا که فرم، رنگ و ترکیب بندی و بکار گیری آنها در کنار هم، نیاز به دانش طراحی گرافیک دارد و بسیار مهم است که عناصر بصری چه تصویری از شما ارائه دهند.

یک مدیر قبل از سفارش طراحی، باید بداند که دقیقا چه چیزی می خواهد و چه پیامی را به چه کسی می خواهد برساند و سپس باید این اطلاعات و خواسته ها را در اختیار طراح بگذارد. طراح گرافیک ارتباط بصری بین عناصر را برای انتقال یک ایده ایجاد می کند. در واقع طراح گرافیک با کمک اشکال، رنگ ها و تایپوگرافی، ایده و داستانی را برای برند شما به وجود می آورد که به معرفی و شناخت شما کمک می کند. یک ایده و داستان به راحتی از ذهن مخاطب پا ک نمی شود. به واقع یک اثر گرافیکی قوی، صرفا یک ترکیب بندی ظاهری و زیبا نیست و روایتی خاص از شما است که موجب ترغیب و جذب مشتری به سمتتان می شود.

کارت ویزیت تاثیر اولیه برند شماست و اگر خوب طراحی شود این قابلیت را دارد که یک گفت و گوی کاری را تکمیل کند. علاوه بر آن چهره ی کسب و کار شماست و اگر طرحی سنجیده داشته باشد، شما را در میان رقبا و هم صنفان متفاوت جلوه می دهد و باعث می شود بهتر و سریعتر به چشم آیید.

جذابیتی که از طریق ایده و فکری تازه و به واسطه ی نوآوری بصری  به وجود می آید، موجب اتصال مخاطب به شما می شود و پس از این کشش اولیه، ارتباط مثبتی برقرار می گردد.

به این فکر کنید که یک کارت ویزیت می تواند مسیرهای متفاوتی را طی کند. اگر صرفا یک کارت اطلاع رسان باشد، مسیر طولانی را طی نخواهد کرد. اما اگر راه حل تصویری ای برای آن چیده شده باشد، آغازگر یک مسیر خواهد بود و در غیاب شما، دست به دست می چرخد.