از اولین کارت ویزیتها چه می دانید؟

24 دی 1396

پیدایش و نحوه شکل ‌گیری هر آنچه امروز وجودش بسیار بدیهی به نظر می‌رسد، جذاب و قابل توجه است و علاوه بر آن، پیدا کردن رد پاها در گذشته، ما را برای درک بهتر آن موضوع در دنیای امروز، یاری می‌دهد.

رد پای کارت ویزیت‌های امروزی را می توان در سال 1854 میلادی یافت؛ آنجا که عکاسی فرانسوی به نام آدولف دیسدری،  دوربینی ساخت که دارای چهار لنز بود و عکس‌هایی به اندازه کارت ویزیت ارائه می‌داد. در کنار این پرتره‌های کوچک، نام آن شخص نیز یادداشت می‌شد. این فرم جذاب و جدید از عکس، مردم را وا می‌داشت تا پرتره‌های خود را به دوستان و خویشاوندان، هدیه دهند.

این شکل از عکاسی که فرم اولیه کارت ویزیت بود، آن قدر محبوب شد و گسترش یافت تا همه‌ی اروپا را در نوردید و بعد از اروپا به آمریکا نیز راه پیدا کرد و تا جایی پیش رفت که خانواده‌های سلطنتی هم به آن علاقه‌مند شدند. اشراف‌زادگان از این کارت‌ها با عنوان کارت دیدار یاد می‌کردند و از آن‌ها برای ملاقات با اشراف‌زاده ای دیگر بهره می‌بردند. شیوه‌ی استفاده از کارت‌ها به این صورت بود که پیش از ملاقات، کارت خود را توسط پیشخدمت به منزل فرد مورد نظر می‌فرستادند و در نهایت تبادل دو طرفه کارت‌ها، نشانه‌ی پذیرش میزبان برای ملاقات با مهمان بود.

این کارت‌ها تا مدت زیادی دست به دست شدند تا نیاز به کارتی برای استفاده‌ی بازرگانان و تاجران نیز احساس شد. کارت ویزیت در قالب کارت‌های بازرگانی، می‌توانست به خوبی جوابگوی این نیاز باشد. اولین کارت‌های بازرگانی شامل نام، شغل و یک نقشه بود. در واقع کارت‌های بازرگانی به همان اندازه که به معرفی شخص و زمینه‌ی فعالیتش می‌پرداختند، حکم راهنما را  نیز بر عهده داشتند. در ابتدا کارت‌ها تک رنگ بودند و گاهی بر روی آن‌ها طلاکوب انجام می‌شد. شیوه‌ی چاپ کارت ها نیز به کمک باسمه های چوبی و یا حکاکی بر روی فلز مس بود.

با افزایش حرفه‌ها و تنوع مشاغل، نیاز به کارت ویزیت، بیش از پیش احساس می‌شد و مسیرهای مختلفی برای رسیدن به جذابیت و زیبایی بیشتر در ارائه‌ی آنها مد نظر قرار می گرفت. روش لیتو گرافی رنگی کمک شایانی به این هدف کرد تا اینکه چاپ‌های رنگی جای چاپ‌های تک‌رنگ را گرفتند و به مرور زمان شیوه‌ها و تکنیک‌های مختلف چاپ و متریال‌های متنوع، جایگزین یکدیگر شدند.

قرن ها از ظهور اولین کارت ویزیت‌ها می‌گذرد، تکنولوژی با شتابی‌ بی‌اندازه رو به جلو پیش می‌رود ولی هنوز کارت ویزیت جایگاه خود را حفظ کرده است و بر ارزش و اهمیت آن بیش از پیش تاکید می‌شود. امروزه مسائل مهمی همچون خلاقیت و طراحی روند تاثیرگذاری کارت ویزیت را تعریف می‌کنند و آن را به عاملی کوچک با تاثیری بزرگ در یک کسب و کار تبدیل می‌کنند.